Söndag är här igen och det betyder att vi som vanligt ser tillbaka på veckan som gått här på PC Gamer. Här finner ni alla recensioner, artiklar, videor, och annat gott vi hade att bjuda på den här gången, så ni slipper missa något. Njut nu av lite söndagsläsning och se fram emot ännu en vecka av PCG-härligheter!
Stream: Vi streamar spel varje torsdag på YouTube och Twitch!
Podcast: Spelrum finns att lyssna där alla podcasts finns, såsom Itunes, Stitcher, Acast, Soundcloud, Poddtoppen, Tune In, och YouTube!
Socialt umgänge: Ni kan snacka med oss på vårt forum Ocensurerat(?) Online eller via vår Discord! Vi finns också på Facebook, Twitter och Instagram!
PODCAST
Spelrum #10 – Tetris i regi av Colin Nutley
av PCG-Redaktionen
“I det här avsnittet diskuterar vi varfär det kommer sig att filmer och serier baserade på spel i princip aldrig blir bättre än mediokra, och om den bistra trenden kommer brytas med den kommande Netflix-serien baserad på The Witcher?”
* * *
RECENSIONER
Thronebreaker: The Witcher Tales
av Benny Holmström
“Thronebreaker är med andra ord inget som ersätter vare sig Gwent eller The Witcher 3, men väl något helt eget.”
* * *
Gwent: The Witcher Card Game
av Joakim Kilman
“Tacksamt nog har CD Projekt Red lagt mycket tid och möda på att ombalansera och fördjupa sitt fantastiska Gwent-koncept. Resultatet är ett kortspel med ofta tajta och spännande multiplayermatcher där man inte så sällan kan vinna, eller förlora, på absolut sista draget.”
* * *
VIDEOR
Lunchström med FAR: Lone Sails och kanske nåt mer
av PCG-Redaktionen
* * *
Overkill’s The Walking Dead Closed Beta gameplay!
av PCG-Redaktionen
* * *
Overkill’s The Walking Dead Closed Beta gameplay!
av PCG-Redaktionen
* * *